Jak przygotować dom na święta?
Porządek w domu i w duszy
Sprzątanie...chyba nikt go nie lubi. Jeśli jednak potraktujesz przedświąteczne porządki jako okazję do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy, które nagromadziły się w Twoim domu w ciągu roku, zdziwisz się, jak wielką ulgę poczujesz! Albowiem według psychologów bałagan ma zdecydowanie negatywny wpływ na nasz nastrój oraz produktywność.
Kiedy już się zmuszę do wielkiego sprzątania, kieruję się prostą zasadą trzech pudełek, o której kiedyś czytałam (dobrze sprawdzają się też trzy stosy na ziemi, ale pudła są bardziej praktyczne). Zasada polega na tym, że wpisujesz na poszczególne pudło:
-
Wyrzucić
-
Oddać
-
Schować
Następnie sortujesz rzeczy według tego, co zamierzasz wyrzucić (rzeczy, których nie da się naprawić i/lub są nam niepotrzebne), oddać (tutaj wkładamy np. ubrania, które nam się do niczego nie przydadzą, ale ktoś inny może się z nich jeszcze cieszyć) lub schować (krótkie bluzeczki i kąpielówki niepotrzebnie zajmują zimą miejsca w szafie). I gotowe!
Postaw na naturalne dekoracje
Kiedy byłam mała, Boże Narodzenie kojarzyło mi się z dekoracjami, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie i które moja mama starannie ukrywała w piwnicy aż do adwentu. I chociaż nie mam nic przeciwko świątecznej nostalgii i mam w domu kilka retro dekoracji, zazwyczaj wolę naturalny styl.
Żadne błyszczące girlandy ani zbytnio rzucające się w oczy lampki choinkowe. Wolę stworzyć w domu naturalne królestwo, które każdego roku jest nieco inne. Stawiam na:
-
suszone pomarańcze zamiast plastikowych bombek choinkowych,
-
dzwoneczki ze słomy, symbol ludowych świąt,
-
drewno i pachnące szyszki świerkowe.
Dla mnie minimalizm to podstawa. Ponieważ żadna dekoracja nie wygląda ładnie, gdy jest jej za dużo.
Ostatnio przyciągnęły moją uwagę ręcznie robione drewniane ozdoby świąteczne od BeWooden, które łączą minimalizm i naturalny styl. Możesz wybierać spośród ozdób geometrycznych, dekoracji w kształcie płatków śniegu lub zwierząt.
Moc zapachu
Świetnym sposobem na stworzenie świątecznej atmosfery jest wypróbowanie rodzinnych przepisów na ciasteczka, które ukrywa Twoja mama lub babcia.
Photo by Hannah Busing on Unsplash
Ostrzeżenie: Do tego potrzebna jest również zdolność przekonywania, ponieważ prawdziwy mistrz nie dzieli się swoimi sekretami. Przynajmniej tak mówi moja babcia, która do dziś nie chce mi zdradzić tajemniczy składnik boskich marchewkowych ciasteczek. Ale w zamian za wspólnie spędzony czas chętnie mnie czegoś nauczy.
Nie lubisz piec i nadal chcesz sprawić, żeby dom pachniał świętami? Wypróbuj na przykład świece zapachowe. Lubię także olejki eteryczne, oczywiście te naturalne, które lepiej pachną. W czasie świąt Bożego Narodzenia nie może w moim domu zabraknąć zapachu:
-
cynamonu i pomarańczy,
-
goździka i gałki muszkatołowej,
-
gałązek sosnowych,
-
drzewa sandałowego,
-
świec kadzidłowych.
Opatul się
W moim domu absolutną podstawą świątecznej atmosfery jest mnóstwo poduszek, skandynawskich futer i oczywiście cieplutkich kocyków. Należę do osób, którym jest ciągle zimno, dlatego też otaczam się dodatkami, które wprowadzą ciepło do każdego wnętrza i nadadzą mu przytulnego charakteru.
Krótko mówiąc, możesz stworzyć świąteczny klimat za pomocą poduszek i koców. Kocyki wyglądają efektownie, gdy luźno rozłożysz je na sofie lub zawiesisz na naturalnej drabinie.
Klimatycznie oświetlenie
W moim domu najpiękniejsza świąteczna atmosfera panuje po zmroku. Kieruję się bowiem zasadami duńskiej filozofii szczęścia hygge, zgodnie z którą powinniśmy stosować kilka rozrzuconych punktów świetlnych. Klimatyczne oświetlenie jest niezbędne, by stworzyć przyjemny nastrój.
Panujące światło powinno być zmiękczone, lekko przytłumione i koniecznie o ciepłej barwie. Dobrym pomysłem są na przykład lampki Fairy Lights. Można je znaleźć na przykład na modnym drucie miedzianym:
Photo by Marcus Wallis on Unsplash
Wybierz choinkę
Święta zbliżają się milowymi krokami, więc warto pomyśleć o wyborze odpowiedniej choinki. Sztuczna choinka jest na pewno łatwiejsza w utrzymaniu. Jednak żadne, nawet najpiękniejsze sztuczne drzewko nie zastąpi uroku żywego drzewa pachnącego igliwiem. Ponadto żywa choinka na pewno bardziej pasuje do naturalnych świąt Bożego Narodzenia. Dalszą możliwością jest choinka w donicy, którą wiosną możesz posadzić na podwórku.
Co sądzisz o naszych doświadczeniach i wskazówkach? Również Ty podziel się z nami swoimi pomysłami, jak udekorować i przygotować mieszkanie na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.